Що за угоду про військове співробітництво з Росією розірвав уряд

Що за угоду про військове співробітництво з Росією розірвав уряд

Depo.ua продовжує відстежувати події у зоні проведення антитерористичної операції та все, що з ними пов'язано.

Переможна новина облетіла вчора українські ЗМІ: Кабмін розірвав ще однин військовий договір з Росією. "Ну нарешті! Давно пора було!", – вигукнули одні. "Показуха, яка нічого не змінить", – традиційно пробубніли другі. А ми вирішили розібратись: що за угоду було розірвано і які це може мати наслідки.

Отож, 18 жовтня Кабмін припинив дію "Угоди між Кабінетом міністрів України та Урядом Російської федерації про збереження спеціалізації підприємств і організацій, які беруть участь у виробництві продукції військового призначення".

Дана угода була підписана в Москві 21 грудня 2000-го року і набула чинності 4 березня 2005-го року – з дати обміну письмовими повідомленнями про виконання сторонами внутрішньодержавних процедур, необхідних для набуття нею чинності.

Згідно цієї Угоди, сторони взяли на себе зобов'язання "сприяти збереженню виробничої і науково-технічної спеціалізації, що склалася, підприємств і організацій, які беруть участь у розробці, виробництві та випробуваннях озброєння і військової техніки, наданні послуг військового призначення і поставках необхідних для цього матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів, навчального та допоміжного майна".

Також в Угоді зазначено, що "сторони сприяють збереженню спеціалізації підприємств і організацій, зазначених у додатках №1 і №2 до цієї Угоди, незалежно від зміни їх форми власності, на термін, що відповідатиме терміну дії цієї Угоди, чи узгоджений додатковим рішенням". Однак, у прикінцевих положеннях чітко прописано, що "Додатки відсутні". Тому, які саме за підприємства мали зберігати спеціалізацію – невідомо. Виникає цілком логічне запитання: чому?

Разом з тим, виникає інше логічне питання: чому саме зараз український уряд вирішив розірвати дану Угоду? Не рік, не два і не три тому, коли почалася війна з Росією, а саме зараз?

Відповідь на це запитання варто пошукати за океаном. Ми не так давно писали, що Україна останнім часом активно налагоджує співпрацю з США у сфері військової промисловості. Зокрема, це вже вилилось у спільне виробництво карабіна M4 (WAC-47), який може використовувати боєприпаси як стандартів НАТО, так і колишнього радянського зразка.

Отож, 9-11 жовтня в американському Вашингтоні пройшла престижна міжнародна виставка військової техніки та озброєння AUSA (Association of the United States Army), на якій вперше була представлена Україна.

Власне, українська делегація навіть не приховувала, що основною метою участі у цій виставці була максимальна кооперація з американськими компаніями. Простіше кажучи: продемонструвати можливості нашої оборонної промисловості й запросити до спільної роботи американців. В першу чергу для того, щоб остаточно розірвати виробничу залежність від Росії.

Враховуючи те, що це було перше засідання українського уряду після завершення AUSA, і на ньому було прийнято таке радикальне рішення, можна припустити, що у США українським зброярам таки вдалося домовитись про поглиблену співпрацю. Зокрема, "у розробці, виробництві та випробуваннях озброєння і військової техніки, наданні послуг військового призначення і поставках необхідних для цього матеріалів, напівфабрикатів, комплектуючих виробів, навчального та допоміжного майна". Тому Росія нам стала, грубо кажучи, не потрібна.

Логічно? Логічно. Приємно? Більш ніж. Однак, не все так просто. Навіть якщо це припущення вірне і перед нами відкрив свої широкі обійми американський оборонпром, порвати з Росією в один момент не вдасться.

У статті №10 даної Угоди говориться, що "Припинення дії цієї Угоди не впливає на зобов'язання господарюючих суб'єктів сторін згідно з договорами (контрактами), укладеними в рамках дії цієї Угоди під час її дії, якщо сторони не домовились про інше". Тобто, вже укладених договорів та контрактів розірвання цієї Угоди не торкнеться – їх доведеться розривати в індивідуальному порядку.

Та й з розірванням Угоди не все так однозначно. У тій же статті №10 зазначається, що ця "Угода діє протягом 5 років та автоматично продовжуватиметься на наступні річні періоди, якщо жодна із сторін не повідомить в письмовій формі іншу сторону про свій намір припинити дію цієї Угоди не пізніше ніж за шість місяців до закінчення відповідного періоду".

Тобто, щоб дана Угода припинила свою дію 4 березня 2018-го року, уряд України мав повідомити російських колег про це до 4 вересня поточного року. Як бачимо, цього не відбулося. Тому, судячи з усього, дана "Угода між Кабінетом міністрів України та Урядом Російської федерації про збереження спеціалізації підприємств і організацій, які беруть участь у виробництві продукції військового призначення" діятиме аж до 4 березня 2019-го року.

Отож, судячи з усього, процес розірвання військово-економічних зв'язків з Росією затягнеться ще не на один рік.