Чому Путін наказав "Л-ДНР" заморозити переговори з Україною про кордон

Чому Путін наказав

Представники Росії та "Л-ДНР" у Тристоронній контактній групі не підтримали ініціативу України зі створення п'ятої підгрупи, відповідальної за повернення Україні контролю над державним кордоном на Донбасі

Про це сьогодні заявив представник України у групі Леонід Кучма. Наразі у Тристоронній контактній групі діють чотири підгрупи: з питань безпеки, політичного процесу, гуманітарних питань, економічних питань та реабілітації.

Створити п'яту підгрупу з питань кордону запропонувала під час зустрічі Києві з главами МЗС Франції і Німеччини Жаном-Марком Еро і Франком-Вальтером Штайнмаєром перший віце-спікер Верховної Ради України, представник України в гуманітарній підгрупі Ірина Геращенко. Це був досить вдалий хід, оскільки після заяв Штайнмаєра-Еро про мирне врегулювання на Донбасі шляхом проведення виборів і наданням особливого статусу, Україна мала показати, що її позиція залишається незмінною. Геращенко запропонувала варіант і заздалегідь відомим результатом. Було зрозуміло, що російська сторона та представники "Л-ДНР" не погодяться говорити про кордон. Оскільки, перекриття кордону для них означатиме велику проблему, яка призведе до банальної загибелі псевдореспублік без російського пального, продуктів харчування, зброї і добровольців.

Ще більш чітку позицію стосовно плану Штайнмаєра-Еро висловив президент України Петро Порошенко у власній промові під час щорічної зустрічі  Ytitlea European Strategy.

"Мене часто звинувачують, що Україна не просувається вперед у виконанні політичної частини Мінських домовленостей. Я хочу раз і назавжди відповісти. І я вже говорив це іншим світовим лідерам. Ми не зробимо більше жодного кроку вперед, доки російська сторона не зробить те, що вона має зробити в питаннях безпеки (на Донбасі, -depo.ua). Наша вимога проста: Росія має забезпечити стале перемир’я на Донбасі. Друге – Росія має припинити постачати свою важку артилерію, танки, війська, боєприпаси та військове обладнання на українську територію. Третє – забезпечити повний доступ СММ ОБСЄ на всю окуповану територію Донбасу і до Криму. Це – мандат ОБСЄ. І також, до речі – забезпечити повний доступ ОБСЄ на не контрольовану Україною частину українсько-російського кордону. Це 409 км 300 метрів неконтрольованого кордону! Якщо ми закриємо кордон – не буде конфлікту в Україні. І тому четвертий пункт – виведення російський військ з України. Точно це записане в Мінських угодах", - наголошував Порошенко. 

Не забув Порошенко і про перемир'я, яке діє на Донбасі з 15-го вересня. Попри накази лідерів "Л-ДНР", вогонь по позиціях ЗСУ стабільно ведеться зі 120-мм мінометів. Було 30 обстрілів. Зрозуміло, що у недотриманні обіцянок Україна звинувачує Росію. Але у Путіна заздалегідь підстрахувалися, язиком Пєскова зазначивши, що вони не відповідають за дії терористів, мовляв, "нас там немає".

З огляду на це, наступна зустріч тристоронньої групи, яка має відбутися 20-го вересня в Міньску, навряд чи матиме якусь вагу. Попри те, що на ній мають обговорити відведення сторін, у разі зберігання напруги у зоні АТО, переговори вкотре зайдуть у глухий кут. Заяви Штайнмаєра-Еро так і залишаться лише заявами, а зустріч "нормандської четвірки" наразі перебуває у підвішеному стані. Чи відбудеться вона взагалі найближчим часом? У Кремлі вже заявили, що у цій зустрічі немає сенсу. Воно і зрозуміло, оскільки Україна показує, що грати на умовах Росії не буде. У свою чергу Росія так само не хоче йти на поступки.

Процес затягується і, швидше за все, призведе до нової ескалації у зоні АТО. До лінії зіткнення стягуються війська "Л-ДНР", "Гради", облаштовуються блок-пости. Бойовики проводять навчання і, швидше за все, готуються до плану "Б".