Як через затриманих в "ДНР" дітей Росія хоче прирівняти СБУ до ІДІЛ

Як через затриманих в

На другому році війни просто відмахнутися від цієї теми, звинувативши "ДНР" та російські ЗМІ у черговій брехні і пропаганді - це якось по-дурному.

В "ДНР" показали затриманих п'ятьох підлітків з окупованої Ясинуватої, звинувативши їх у підриві цівільних авто та й інших різноманітних терактах на території міста в 2015-2016 роках. Неповнолітні хлопці 1998-2001 року народження, намотуючи сльози на кулак, каялися у злочинах та жалілися, що в історію їх втягнув екс-замкомбат батальону "Айдар" Ігор Ріцко (Алмаз). Ніби-то погрозами та підкупом Ріцко змусив їх організовувати вибухи. Бойовики "ДНР" назвали Ріцко співробітником українських спецслужб, звинувативши СБУ в організації злочинної групи неповнолітніх.

Схоже на те, що час дітей-героїв "Л-ДНР" пройшов. Вже не актуальні діти полків, на кшталт затяганої в пропаганді алчевської дівчинки Богдани Нещерет, яка складала вірші на честь бойовика Мозгового. Нещасну Богдану позбавили усіх нагород та вигнали з "ЛНР", вона окупантам непотрібна. Також рідко побачиш відеороліки з дітьми зі зброєю у загонах бойовиків. Їм на заміну прийшли "діти-зрадники".

Але історія сама по собі шокуюча, по-перше тому, що серйозні звинувачення направлені проти неповнолітніх, по-друге, з СБУ, та й взагалі з України перед світовою громадскістю роблять фактично ІДІЛ, яка використовує дітей-смертників в терактах.

Проте, якщо уважно перечитати повідомлення "МГБ" ДНР", а також інших підконтрольних  "ДНР" сайтів, можна побачити нестиковки та топорну антиукраїнську пропаганду. Історія про дітей-диверсантів зліплена трохи по-дебільному, так само як і історія про "кримських диверсантів" у шльопанцях.

Але заради справедливості відзначимо, що екс-"айдарівець", який фігурує в розповіддях підлітків - Ігор Ріцко - реальна людина. Ріцко дійсно був першим заступником командира батальйону "Айдар"з 2014 по 2015 рік. Сам батальон "Айдар" - досить неоднозначна та розрізнена структура, учасників якої затримували українські правоохоронці.

Ріцко як "айдарівець" - персонаж теж дуже неоднозначний, можливо, саме тому був обраний як об'єкт у пропаганді окупантів. Рік тому 16 серпня його спіймали п'яним за кермом у центрі Луцька. Відео, як поводився Ріцко, облетіли усі ЗМІ. Про те, що сталося з порушником ПДР, чи заплатив він штраф за керування транспортом у стані алкогольного  сп'яніння, який у 2015 році складав 2,4 тис гривень, наразі невідомо. Хоча вже в червні цього року він на камеру філософські розмірковував про честь та жодним словом не обмовився про свою поведінку у Луцьку.

Жодних згадок про те, що зараз Ріцко є співробітником СБУ, немає. Сам він так не представлявся. Тобто пов'язування його особи  із спецслужбами України - не витримує жодної критики. 

"Айдар" і СБУ це взагалі несумісні речі", - сміється колишній перший заступник голови СБУ (2005 рік) Олександр Скибинецкий, коментуючи версію "ДНР". На його думку, саме на цьому безглуздому тверженні вона и прокололася, нагадуючи історію про "українських диверсантів" в Криму.

"Згадайте, як їм теж ніби-то давали вибухівку, а вони пішли в розвідку з гавайкою. Так і тут", - сказав він Depo.Донбас.

Скибинецький вважає, що міжнародна спільнота не повірить в цю інформацію.

"Я не уявляю собі, щоб СБУ якихось підлітків організовувала в тилу ворога і так підставлялася. Це несерйозно. СБУ - серйозна організація, вона таким не займається, це неможливо. Не виключаю, що це якась "молода гвардія", яка зорганізувалася, зініціювалася. Пацани, а особливо якщо патріотично налаштовані… могли б начудити там. І тепер їх можуть звинувачувати у чому завгодно, навішуючи будь-які ярлики. Це слід очікувати було. Так само як в Криму знайшли незрозумілих осіб, звинувачуючи їх у співпраці з військовою розвідкою", - сказав він.

 

 

Затриманий Богдан Ковальчук - 17 років

Колишній керівник Управління СБУ в Донецькій області (2006–2007 роки) та заступник голови СБУ  (2007 рік) Олександр Скипальський в коментарі Depo.Донбас теж не уявляє зв'язок між "Айдаром" та СБУ.

"Не може бути СБУшник одночасно єфрейтором якогось добровольчого підрозділу або батальйону. Саме усе це і вказує на алогізм звинувачень ворогів наших", - каже він.

Скипальський теж ніколи не чув, щоб українські спецслужби колись використовували дітей.

"Згадайте наше кримінальне законодавство, у нас навіть заборонено дітей допитувати без присутності батьків. Це звинувачення - фейк, але діти справді реальні. Згадайте також, як під час війн діти, відчуваючи себе дорослими, могли зробити спробу щось вивести у ворога з ладу, начитавшись книжок, надивившись фільмів. І тому реальні події могли бути. Група молодих хлопців... багато на цій території і снарядів і вибухівки, щось знайшли... Але представники країни-агресора і їх поплічники використали цих дітей, залякавши їх. Може щось пообіцявши, використали їх проти України", - сказав він.

Скипальський вважає, що в цій ситуації потрібно давати більше контраргументації для світової спільноти та для інших наших партнерів.

"Звертати більше на це увагу. І також, в першу чергу, звільняти цих дітей", -підсумував він.

 

 

Затриманий Максим Солодовников - 16 років

 Радник голови СБУ Юрій Тандіт офіційно заперечив інформацію про вербування неповнолітніх для здійснення диверсій на непідконтрольній території. 

"Діти патріотично налаштовані стають метою атак та незаконних дій. Ми нікого не вербуємо і не використовуємо неповнолітніх людей для спеціальних заходів", - сказав Тандит.

 

 

Затриманий Владислав Пазушко - 15 років

Друге нестикування в версії "ДНР" - це те, що підліткам довірили підривати не тільки автівки, а й досить серйозні воєнні об'єкти та навіть залізницю в Ясинуватій, без підготовки. Тобто, за версією "ДНР", Ріцко просто вирахував підлітків, які допомагали розвантажувати контрабанду в сірій зоні, пригрозив їм відповідальністю, вони злякалися і погодилися на співробітництво. А потім, як стверджує "ДНР", він давав ненавченим підліткам вибухівку з інструкцією та відправляв на завдання. 

"ДНР" схиляє до думки, що "каратєлю" Ріцку було не шкода життя дітей. Це типова пропагандистська теза. Проте припустити таке безглузде використання вибухівки, зокрема тротилу, даючи його в руки невмілих підлітків, які не проходили навчання у "каратєльному загоні" - це явна дурість. 

Скоріш за все, на неповнолітніх з неблагополучних родин в "ДНР" повісили і свої розбірки, яких достатньо було між підрозділами бойовиків в Ясинуватій. А також на дітей могли скинути розбірки з місцевими, на яких також активно тиснуть окупанти. 

Дивним вдається і те, що начебто завербованих  дітей одночасно і лякали, і платили їм. Навіщо платити, якщо "каратєль" їх і так залякав знущаннями та смертю, що вони погодилися на будь-які завдання? Навіщо Ріцку витрачати по 5 тисяч гривень? 

 

 

Затриманий Ярослав Миронов - 15 років

Справа з затриманням неповнолітніх громадян України на непідконтрольній Україні території та ще й з такими звинуваченнями насправді серйозніша, ніж здається. На другому році війни просто відмахнутися від цієї теми, звинувативши "ДНР" та російські ЗМІ у черговій брехні і пропаганді, - це неправильно.

Це означає просто кинути своїх же дітей та вчергове спаплюжити імідж України у міжнародному просторі. 

У країнах Європи та і в США дитина до набуття повноліття захищена ювенальною юстицією, там і пальцем її торкнутися не можна, навіть батьків відправлять за ґрати та позбавлять батьківських прав. Діти для Західного світу - це святе.

 

 

Затриманий Денис Хмеленко - 16 років

Україна замість того, щоб відмовчуватися, має залучити до справи омбудсмена у справах дитини, розтлумачити безглуздість усіх звинувачень, зробити усе, щоб цих підлітків врятувати. Якщо історія закінчиться байдужістю та бездіяльністю, керівник маріонеткових донбаських "республік" - Росія - може і надалі продавлювати цю тему.

Її вже підняли на мінських переговорах, погрожують передати в ЮНІСЕФ та залучити міжнародних правозахисників.  А згодом цілком ймовірно з'являтимуться інші українські "діти-терористи", аби показати, що вербування дітей Україною  - це масове явище. Ну чим не ІДІЛ? А значить Росії можна навіть добиватися права використовувати авіацію – бомбити військові бази в Україні, де начебто знаходяться "терористи". Це найстрашніший сценарій подій.